Galeria Wspólna w Bydgoszczy zaprasza na wernisaż wystawy Alicji Majewskiej pt. „Batorego 1/3 – obiekty”. Zbieżność tytułu wystawy i adresu galerii jest nieprzypadkowa, autorka po kilkunastu latach wróciła do galerii z kolejną wystawą, tym razem odnoszącą się do hipotetycznych historii, które mogły wydarzyć się i pod tym adresem. 

29.06 – 8.09.2023 r.
wernisaż 29.06. 2023 r. godz. 19
kuratorka: Justyna Gongała-Wyzujak

        „Batorego 1/3” to adres lokalu w kamienicy. Dawniej mieszkanie, teraz galeria, którą swoimi pracami „urządziła” Alicja Majewska. To minimalistycznie wyrafinowane obiekty o surrealistycznym wyrazie, tworzone z fragmentów codziennych przedmiotów. Wystawa doskonale łączy teraźniejszość z przeszłością miejsca, w którym się odbywa.

         Ekspozycja prac Alicji Majewskiej wywołuje poczucie dwuznaczności i niepokoju. Część obiektów jest zawieszona na ścianach lub umieszczona na postumentach, lecz pomalowanych wzorzystym wałkiem, przypominającym tapetę w mieszkaniu. Na wystawie można zobaczyć m.in. stół na dywanie, zastawę, stos zapasowych obrusów i portret na ścianie. Całość przypomina salon, lecz twórczo zdewastowany – wspomniane przedmioty występują tu w rzeźbiarskich imitacjach, nowych konstrukcjach, fragmentach. Niepokojąca dwuznaczność wynika z faktu, że ta przestrzeń należy do dwóch odmiennych światów: znajomej, bliskiej codzienności i świata kreacji artystycznej, który może być subiektywny, niejasny i tajemniczy. Podobnie jak wspomnienia.

Dodatkowo, na wystawie pojawiają się dwa dzieła malarskie, sugerujące, że ktoś przygląda się temu osobliwemu wnętrzu, jakby przez dziurkę od klucza, z pewnego oddalenia. To dwie kobiety spoglądają z dwóch różnych punktów widzenia.

           Alicja Majewska nie stroni od eksperymentów w swojej twórczości, ale istotą jej rzeźby jest materialność. Doskonały warsztat rzeźbiarski pozwala jej poszukiwać intrygujących rozwiązań formalnych, wykorzystując potencjał plastyczny nawet gotowych przedmiotów. Obiekty, takie jak „Obręcz” i „Fragment”, tworzą interesujące relacje z przestrzenią i światłem. Seria „Niepamięć” przyciąga uwagę rytmiczną strukturą. Prace z cyklu „Kolekcja” są zmysłowe i budzą chęć dotknięcia ich. Eleganckim, minimalistycznym i poetyckim wyrazem urzekają obiekty z cyklu „Niebieska Linia”. Autorski tekst towarzyszący wystawie sugeruje, że to, co widzimy, skrywa jednak dodatkową, wielowarstwową opowieść. Czyją? Tego miejsca, autorki, a może niejednego widza?

         Alicja Majewska podchodzi do wybranych lub stworzonych przez siebie przedmiotów z wrażliwością i czułością. Obiekty wraz z ich historiami wydają się być bliskie i istotne dla niej samej. Jej rzeźba ma jednak formę otwartą, gdzie każdy fragment, symbol czy ślad otwiera pole dla indywidualnej percepcji. Pozwala odbiorcy swobodnie uzupełniać wizję całości, snuć interpretacje i wyobrażenia. W ten sposób artystka trafnie oddaje także naturę pamięci, która bywa fragmentaryczna, niejasna, otwarta i zmienna.

Justyna Gongała-Wyzujak