16 października 2018 roku w Muzeum Uniwersyteckim Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu będzie miał miejsce wernisaż wystawy X Bałtyckiego Triennale Medali. Bałtyckie Triennale jest uznaną i prestiżową międzynarodowa imprezą medalierską odbywającą się cyklicznie w krajach nadbałtyckich. W roku 2017/2018 przypada X jubileuszowa edycja tej imprezy. X Bałtyckie Triennale Medali składa się z wystaw organizowanych w poszczególnych krajach nadbałtyckich. Pierwsza wystawa X Triennale odbyła się na Litwie w 2017 r. , kolejne były na Łotwie i w Estonii, ostatnią, zamykającą imprezę ma być prezentacja medali w Toruniu w październiku 2018r.

 

Tematem przewodnim X jubileuszowej edycji Triennale jest 100 rocznica odzyskania niepodległości przez Polskę i przez inne kraje basenu bałtyckiego, a także Unia Bałtycka. Partnerem projektu jest Litewski Związek Artystów Medalierów, który zaprosił do współpracy 60 artystów z Litwy, Łotwy, Estonii oraz Polski. Na wystawie będzie można zobaczyć około 100 obiektów medalierskich. Reprezentantami Polski są artyści medalierzy związani ze środowiskiem toruńskim, warszawskim i gdańskim. Istotnym elementem wystawy, który przesądził o miejscu prezentacji medali jest udział aż 12 artystów związanych z Toruniem. Toruńskie środowisko artystyczne może poszczycić się artystami , których prace stanowią istotny wkład w rozwój medalierstwa w Polsce, a także są zauważane i docenione na świecie między innymi poprzez nagrody w konkursach medalierskich. Wśród nich znajduje się tegoroczny laureat nagrody Medalu Honorowego Thorunium Sebastian Mikołajczak .Prezentacja tak dużej liczby artystów i różnych środowisk twórczych stwarza okazję do refleksji dotyczącej specyfiki sztuki medalierskiej oraz pojawiających się nowych tendencji obrazowania. Pozwala także na porównania oraz ocenę kondycji medalierstwa polskiego , na którego kształt ma wpływ, niewątpliwie silne środowisko toruńskich artystów.

 

Organizatorem ze strony polskiej jest Stowarzyszenie Artystyczne „OTWARTE”, które zaprosiło do współpracy Wydział Sztuk Pięknych UMK oraz Muzeum Uniwersyteckie w Toruniu. Otwarciu wystawy towarzyszyć będzie panel poświęcony medalierstwu w krajach, z których artyści biorą udział w Triennale. Panel ten ma na celu ożywienie artystyczno-kulturalnej świadomości twórców i odbiorców sztuki. Wyjątkowość oferty stanie się ważnym elementem promocyjnym dla miasta i regionu. Wystawę obiektów medalierskich będzie można oglądać do końca listopada 2018r.

Projekt jest współfinansowany przez Urząd Miasta Torunia, Urząd Marszałkowski Województwa kujawsko-pomorskiego, Wydział Sztuk Pięknych UMK.